SAKİN OLUN VE HEMEN O ESKİ İNTRANETİNİZİ BIRAKIN: KURUM İÇİ PORTALLARDA 5 YENİ TREND


Birçoğumuz, kariyerimiz boyunca sık sık ‘intranet’ kelimesini duyduk. Ofiste bol bol kullandık; bazen rahat ettik, bazen anlamakta zorlandık. İntranet, bir diğer adıyla kurum içi portallar, iş yerinde çalışanların iletişimini güçlendirmeyi, iletişimi hızlandırmayı; dolayısıyla motivasyon ve performansı artırmayı amaçlar.

Peki, hızla değişen teknoloji ve iş hayatı dinamiklerinde, 2017 itibariyle intranetler kendilerini nasıl yenilemeli? Sahip olması gereken özellikler neler?

 

 2017 TRENDLERİ: BOL SOSYALLEŞME, BOL KİŞİSELLEŞTİRME

Son yıllarda intranet teknolojisi, hatırı sayılır oranda ilerledi. Çalışan ihtiyaçlarını karşılayan yeni özellikler ve kullanıcı dostu modüller eklendi. 2016 yılının gelişmelerini baz alarak, 2017 yılının intranet trendlerini ve kurum içi iletişim platformu örneklerini, aşağıda sizler için derledik.

 

1.MOBİL OLMADAN ASLA!

İntranetler, ofis çalışanları için hayatı kolaylaştırsa da; sık sık seyahat edenler ya da ofis dışında da iş takibi yapma ihtiyacı duyanlar için, mobil versiyonu kaçınılmaz. Mobil dünyaya uygun arayüzler, optimize edilmiş dokunmatik ekran ve kullanıcı dostu bir yapıyla, intranetler artık cebe girmeye başladı bile.

 

2.SOSYALLEŞMEMEK Mİ? ÖYLE BİR İHTİMAL ARTIK YOK!

Sosyal medyanın günümüzdeki önemini vurgulamaya gerek yok. Bununla orantılı olarak, ofis hayatında da iletişim biçimleri değişiyor. Blog, paylaşma, sohbet ve benzeri sosyal eklentiler ile intranetler artık daha paylaşımcı, daha sosyal.

 

3.ARTIK HER ŞEYİ “KİŞİSEL ALMA” ZAMANI.

Kişiselleştirme, dijital içerik geliştirmeden kullanıcı deneyimine, birçok noktada fark yaratmaya devam ediyor. Kişiselleştirme ile hem çalışanların katılımının artırılması hem de ofis içinde sinerjinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Sonuçta herkesin ilgi alanı, ihtiyaç ve beklentileri farklı.

 

4.ARAYÜZLERİN GÜCÜ ADINA: GÜÇ, TASARIMDA ARTIK!

Her ne kadar intranetin kullanıcı dostu, pratik ve işlevsel olması önemli olsa da; günümüzde tasarım da ayırt edici niteliklerden biri olmuş durumda. Tasarım, işlevsellikle birleştiğinde, çalışanların intraneti daha fazla kullanmasını sağlayabiliyor. Kurumsal kültürü desteklemek ve seçilen dönemsel bir konsepti vurgulamak için de kullanılabiliyor.

 

5.İŞBİRLİĞİ, İŞBİRLİĞİ VE YİNE İŞBİRLİĞİ.

Özellikle büyük ve kalabalık şirketler için, intranetler hayat kurtarıcı nitelikte. Teknoloji ve iletişim biçimleri değiştikçe, artık departmanlar arası projeler de artıyor; takım çalışmasının önemi büyüyor. Bu gelişmelerle orantılı olarak, takım çalışmasını ve departmanlar arası iletişimi rahatlayan eklentiler, intranetlerin 2017’deki en önemli özelliği olacak gibi gözüküyor.

2017 yılında iletişimi güçlendiren takım çalışması, işbirliği, sosyallik ve tasarım unsurları öne çıkıyor. Siz de şirketiniz için kurum içi portal seçerken, bu kriterleri yerine getirmesine dikkat edin. Başarılı bir ofis hayatı için size sosyal, katılımcı, yaratıcı ve destekçi portalları öneriyoruz.

 

+ There are no comments

Add yours