Şirketinizin Dijital Dönüşümünde siz hangi uyumlaştırma sürecindesiniz?


Şirketler için dijital iş yeri bir ihtiyaç değil, hayatta kalmak için bir zorunluluk. Yönetim seviyesinde, şirketin bu dönüşüme ihtiyacı var mı yok mu tartışmalarını hızlıca sonlandırılarak, aksiyona geçilmesi kararını alan şirketler için sonrası aslında çok daha kolay.

 

Dijital iş yerinden kasıt dijital bir ofis oluşturmak değil, tüm süreçlerin Bilgi Çağı gereksinimleri doğrultusunda düzenlenmesini hedefleyen yeni şirket stratejilerinin uygulandığı geleceğe odaklı çok yönlü bir iş yapış sistemi oluşturmaktır. Hangi sektörde çalışıyor olursak olalım, Dijital İşyeri Platformu şu 3 temel saç ayağı üzerine kurgulanmalıdır:

 

1-Stratejinin uyumlaştırılması: Gündelik işlerden sıyrılarak, işletmemizi bugünlere getiren stratejimizi gözden geçirmeliyiz. Bunu yaparken, merkeze koyacağımız stratejimiz “müşteri odaklı düşünmek” olmalı. Hizmet veya ürün fark etmez, eğer ticari bir işletmeyseniz, kar amacınız varsa, günün sonunda satış yapmak zorundasınız. Önümüzdeki birkaç yılın müşterisi, birçok başka konuya gündem olmuş X, Y, Z kuşaklarından oluşmaktadır. Bu neslin alışveriş alışkanlığı da, beklentileri de bugüne kadar alışkın olduklarımızdan tamamen farklıdır. Stratejimizi, yeni müşterimiz ve onlara sunulan teknolojik imkanlarla şekillendirmeliyiz.

 

2- IT altyapısının uyumlaştırılması: Öncelikle şirket çalışanlarının stratejiyi belirleme ve sonrasında uygulaması adına teknolojiyi şirket içinde en iyi seviyede kullanmak zorundayız. Güzel haber, şirket içinde teknolojiyi emanet ettiğimiz ekibin de büyük bir kısma bu kuşaktan veya onlara çok yakın ve aynı dili konuşuyorlar. Sadece önlerini açmamız ve ihtiyaç duydukları altyapıyı onlara sunmamız yeterli olacaktır. Burada göz önüne alınması gereken temel başlıklar, agile (çevik) planlama, yeni tedarik zincirleri, lojistik, IoT, yatırım yönetimi ve big data gibi konular olacaktır.

 

3- Çalışanların uyumlaştırılması: Birçok rutin olan işleri makinelerin yapacağı bir sürece giriyoruz, ancak geriye biz çalışanlara, daha çok yaratıcılık gerektiren konular kalacak. Bu aşamada, işyerinde kullanılan teknolojinin yeniden planlanması, çalışanlara, müşteriye sunulacak ürün ve/veya hizmetleri yeniden planlayarak geliştirebilecek teknolojik ürün ve hizmetlerin sağlanması hayati öneme sahip olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Peki dijital iş yeri nasıl konumlandırılmalı?

 

Dijital iş yeri platformu, şirketinizin merkezinde konumlandırılmalı ve tüm çalışanlar (beyaz ve mavi yakalı) sadece bu platformun adresini bilerek veya mobil uygulamasını kullanarak, gündelik işlemlerini buradan yapabilecek şekilde yönlendirilmeli.

 

Personel işe alım sürecinden, izin-avans-masraf formalarının doldurulması ve onaylanması, ERP, CRM ve sektörel uygulamalarınızın tamamı bu platform ile entegre olarak çalışacak şekilde planlanmalı. Böylece, oryantasyon, eğitim, bakım giderleri minimize edilirken, ihtiyaçlar doğrultusunda yeni ihtiyaçlar kolayca entegre edilip, teknolojik anlık değişiklikler kolayca yeniden kurgulanabilir modern ve modüler bir yönetişim altyapısına sahip olacaksınız.

+ There are no comments

Add yours