Dijital iş yeri için faydalı mı dediniz ?


Bir önceki paylaşımımızda dijital iş yerinin şirketler için bir ihtiyaç değil, hayatta kalmak adına bir zorunluluk olduğunu söylemiştik. Şimdi de bu zorunluluğu ortaya koyan kanıtları yani dijital iş yerinin saymakla bitmeyen faydalarını anlatacağız. Hem Simternet olarak Knowizz sayesinde deneyimlediğimiz faydaları hem de dünyada yüzlerce global şirketin ölçümlediği ve tarafsız olarak ispatlanmış faydaları sizin için toparlamaya çalıştık.

 

 • Dijital İşyeri, temelde çalışanların merkeze konulduğu bir platform olduğu için çalışan mutluluğunu en üst seviyeye çıkartıyor. Böylece, çalışan kendini sahiplenen ve onun için birşeyler yapan kuruma saygı duyuyor ve olumlu duygular geliştiriyor. İşe alım ve terfi süreçlerindeki saydamlık sebebiyle; çalışanlar arasında güven oluşturulması sağlanarak, daha büyük hedeflere ulaşılabiliyor. Tüm bunlar sonucunda da, turnover oranları %30 mertebesinde azalıyor.

 

 • Paylaşım ve etkileşim ön planda tutulduğu için, şirket içindeki yüzyüze ve anlık iletişim e-mail ve telefon trafiğine kıyasla %400-500 oranında artıyor.

 

 • Kurum içinde olumlu ve yüksek enerjili paylaşımları tetikleyen bir amacı olduğu için, çalışanlar arasında pozitif iletişimi güçlendiriyor, ekip duygusunu artırıyor. Daha sosyal ve mutlu bir ekip ile daha yüksek üretim elde edilebiliyor.

 

 • Inovatif fikirleri toplayarak, tüm çalışanların yorumları ile şekilllendirip, şirketin geleceğini tasarlamasına fırsat sunuyor.

 

 • Fikir küpü ve benzeri uygulamalar sayesinde; yeni fikirlerin toplanması, değerlendirmesi sonucu her yıl ortalama 3 yeni ürün/hizmet devreye alınıyor. İşi en iyi yapan bilir mottosu ile çalışanların yaptıkları işle ilgili fikirlerini üst yönetime iletebilecekleri bir ortamın sağlanması, kelebek etkisi yaratabiliyor. Küçük detaylar, büyük değişimlere fırsat veriyor. Çalışanlarda birbirine örnek olma, başarıyı yayma ve böylece cesaret, kendine güven ve yaratıcılık duygularını ateşliyor.

 

 • Bilgi Çağı’ndaki müşteri isteklerinin değişim hızına şirket çalışanlarının ayak uydurup, uyum sağlayabilecekleri teknolojik altyapıya destek oluyor.

 

 • İş süreçlerini ve aranan bilgiye hızla ulaşılmasını sağladığı için, zaman ve enerji kaybı önleniyor.

 

 • Bilgisayar başında boşa ya da kalitesiz geçen zamanlar – süreler kısalıyor. Bu da yine beraberinde verimi ve artan zamanlarda daha çok iletişimi getiriyor.

 

 • Mobil cihaz erişimine uyumlu bir platform olduğu için, sadece merkezdeki çalışanlar değil, Türkiye’nin hatta dünyanın neresinde olursa olsun her çalışan sürece anlık destek sağlayabiliyor. Kullanıcı dostu kişiselleştirilebilir arayüzler ve her türlü cihazdan erişim çalışanların ihtiyaç duydukları zaman ve konumdan bağımsız olarak işyerine ulaşıp, aradıkları bilgiye anında erişmelerini sağlıyor. İş yerinden uzak çalışanların platform sayesinde her gün %30, her hafta %70, her ay %100 oranında iş yerine eriştikleri görüldü.

 

 • Kağıtsız ofis ortamı sunduğu için, çevreci özellikleri destekliyor.

 

 • Kişiselleştirilebilir arayüzleri ile, iş stresini minimize ederek daha keyifli rahat konforlu bir çalışma ortamı sağlanıyor.

 

 • Knowizz’i kullanan 100 bin çalışan üzerinde yapılan araştırma verileri gösteriyor ki; 100 bin kişinin %47’si 25-34 yaş arası yani teknolojiye daha yakın olan Y Kuşağı çalışanlar. Dijital iş yeri, iş yerlerinde nüfusu artan, yönetilmesi ve motivasyonu güç olan Y kuşağını destekliyor.

 

 • Kurum içinde daha etkin iletişim kanalı oluşturarak, çalışanların şirket ve çalışma arkadaşları ile ilgili gelişmelerden haberdar olma oranı (Improved Awareness) %68 oranında artırılıyor.

 

 • Çalışanların şirket içi iletişime ve şirket hedeflerine katılımları (Increased Participations) %44 oranında arttırılıyor.

 

 • Dijital iş yeri ile; çalışan katılımı ve memnuniyetinin %40 mertebesinde arttığı gözlemleniyor.

 

 • Belirli bir süre içindeki toplam zaman kazancına bakıldığında; Sadece HR ve IT tarafındaki operasyonel destek hizmetlerinin %25 civarında azaldığı gözlemleniyor.

 

 • Belirli bir süre içindeki toplam para kazancına bakıldığında; Kağıt, toner masraflarından, ofis dışı toplantı organizasyonu giderlerine kadar ilk etapta birçok gider kalemi azalmaya başlıyor. Orta ve uzun vadede, platformun kullanımının tüm iş birimlerine yaygınlaştırılması sonucunda, görev tanımlarının, performans kriterlerinin de platform üzerinden devreye alınması sonrasında verimlilik artarak, toplam operasyonel giderlerinde %25-30 aralığında bir verimlilik sağlanıyor.

 

 • Müşteri taleplerini yanıtlamak için kullanılan toplam süre; bilgiye daha hızlı erişim ve ilgili paydaşların desteğinin daha efektif alınabilmesi ortamının sağlanması sebebiyle teklif süreleri ve müşteri memnuniyetinde %40 mertebesinde iyileştirme söz konusu oluyor.

 

 

+ There are no comments

Add yours