Dijital Dönüşümün Reçetesi


Dijital Dönüşümün Reçetesi

Günümüzün zorlu rekabet ortamında, şirketler için “Olmak ya da Olmamak” kadar keskin bir çizgi ile gerekliliğini belirttiğimiz dijital dönüşümü başlatmak için hazırladığımız birkaç reçete var. Güzel haber şu ki; bunlar artık ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı ve sandığınızdan çok daha kolay bir şekilde dijital iş yerine geçiş yapmak mümkün.

1-Karar Verin: Hayatımızın her aşamasında olduğu gibi öncelikle buna karar vermek gerekiyor. Karar verdikten sonra süreç çok daha kolay ve sancısız olacak, söz veriyoruz.

2- Yol Arkadaşınızı Seçin: Kararınızdan sonra önemli olan ikinci adım, size bu konuda yardımcı olacak bir yol arkadaşı seçmeniz. Farklı sektörel ihtiyaçlardan ve yüzbinlerce kullanıcı deneyimden harmanlanmış Dijital İşyeri Platformu paket çözümü sunan birçok firma mevcut. Bu çözümler, en son teknolojik altyapıyı ve sürekli değişen ihtiyaçlara yönelik anlık güncellemeleri ile dönüşüm sürecindeki en kritik iş ortakları olarak çözüm üretiyorlar. Buradaki kritik nokta bu yolda keyifle yürüyebileceğiniz doğru firmayı seçmek.

3-İhtiyaçlarınızı Doğru Belirleyin, Adım Adım İlerleyin: Süreç, şirketin dönüşüm stratejisi ihtiyacının belirlenmesi ve buna yönelik paket çözümlerin hazırlanması ile başlıyor. Ardından, Anahtar Ölçümleme Göstergeleri (KPI) belirleniyor. KPI’lar devreye alındıktan sonra, ölçümlenmesi ve geliştirilmesi zaman içinde devam ederken; bir yandan firmanıza özel Dijital İşyeriniz şekillenmeye başlıyor. Aşağıda size yardımcı olabilecek birkaç KPI örneği bulabilirsiniz.

Stratejik KPI’lar:

 1. Yeni müşteri taleplerinin ivedilikle üretim planına alınabilmesi
 2. İnovasyon altyapısı ile yeni fikirlerin, değişiklik taleplerinin toplanması ve şirketin geleceğine yön verilmesi
 3. Şirket çalışanlarının yüksek motivasyonu ve aidiyetinin ölçülebilmesi

Finansal KPI’lar:

 1. Üretim giderlerinin azaltılması
 2. Toplantı giderlerinin azaltılması
 3. Yazıcı giderlerinin azaltılması
 4. IT Giderlerinin azaltılması (yönetim, altyapı, bakım vb.)

Davranışsal KPI’lar:

 1. Gündelik işlerin hızlanması ve daha az hata yapılması
 2. Kurum içinde daha etkin iletişim kanalı oluşturarak, çalışanların şirket ve çalışma arkadaşları ile ilgili gelişmelerden haberdar olma oranı
 3. Çalışanların şirket içi iletişime katılımları (Increased Participations)
 4. İç iletişim ihtiyaçlarının anlık çözülebilmesi ve e-maillinglerinin azaltılması
 5. Çalışan memnuniyetinin çeşitli uygulamalarla düzenli ölçülmesi ve arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılabilmesi

Teknik KPI’lar:

 1. Daha az IT destek taleplerinin oluşması
 2. Daha çok çalışanın Dijital İşyerini kullanması (Toplam ziyaretçi sayısı, Toplam kullanılan süre, Tekrar ziyaret sıklığı vb.)
 3. İhtiyaçlar doğrultusunda yeni ihtiyaçların ve değişiklikik taleplerinin hızlıca devreye alınabilmesi.

4-Ve artık dijital iş yerinizdesiniz: Dijital iş yeriniz oluştuktan sonra yapmanız gereken en önemli şey, KPI’larınıza sıkı sarılmak ve sürekli ölçümleyerek çalışanlarınız için en doğru platformu oluşturmak. Unutmayın ki, dijital iş yeri yaşayan, hareketli ve sürekli kendini yenileyen bir platformdur. Tebrikler artık siz de dijital dönüşümün içindesiniz.

 

+ There are no comments

Add yours