Tatil Sonrası İşe Adapte Olmak


Tatil sonrası işe başlamak çok zordur ve o ilk iş günü adeta bir kabus yaşanır. Yöneticiler için tüm ekip sınırsız bir enerji ile dolup işe gelmiştir. Yeni projeler üretmenin, giderken geride bırakılan problemlerin sırasıyla çözümlenmesinin zamanı gelmiştir. Hatta öyle olmalıdır ki, bütün işler tatil sonrası dönülen ilk iş gününde bitirilebilir. Ancak gerçek hiç de böyle değildir. Yokluğumuzda biriken işleri yetiştiremeyerek ve takvimde geride kalarak e-posta tufanını yönetmeye çalıştığımız dağınık saatler ve hatta günler bizi bekliyordur. Motivasyon ve enerji dolduğumuz, yeniden kendimizi şarj ettiğimiz doğrudur ama hayaller ve gerçekler arasında gidip gelir, işteki strese hemen yenik düşeriz. Peki, tatil sonrası yaşanacak bu sendromdan nasıl kurtulabiliriz? Kendimizi işe yeniden nasıl hazır hissedebiliriz? İşte tekrar sizi işe ve ofise adapte edecek 5 altın değerinde öneri…
1- Dönüşünüz için aktif şekilde plan yapın: Tatil son gününde bir iki saatinizi, işe döndüğünüzde neler yapacağınızı planlayarak geçirebilirsiniz. Özetle, dönüş için toparlanmaya ve organize olmaya odaklanmalısınız. Pek çoğumuz tatil süresini biraz daha uzatabilmek adına Pazar gecesi eve ya da hatta Pazartesi sabahı erkenden direkt işe döner. Son dakika dönmek yerine daha erken dönüş yapmak, evde vakit geçirip tatil modundan sıyrılmak, Pazartesi gününün planını yapmak işe adapte olma sürecinizi hızlandıracaktır. Hatta birikmiş e-postalarınıza göz atarak, ofisteki ilk gününüzde yaşayacağınız sendromun etkilerini azaltabilirsiniz.
2- Olumlu düşünmekten vazgeçmeyin: İstifaların en sık tatil dönüşlerinde yaşandığını düşünürsek, olumlu düşüncelere odaklanmak oldukça önemli bir durum haline geliyor. Tatil yaparken onlarca güzel duygu yaşamış, kendinizi pozitif düşüncelerle doldurmuş olabilirsiniz. Fakat tatil dönüşünde başlayan adaptasyon süreci sizi olumsuz düşüncelere sevk edebilir. Bu süreçte çalışma ve sosyal hayat arasındaki ince dengeyi hatırlayın ve olumlu düşüncelere odaklanın. Unutmayın ki, bu sendrom geçici.

3- Önceliklerinizi göz önünde bulundurun: İlk gün neye uğradığınızı şaşırmak istemiyorsanız bir aksiyon planınız olmadan bilgisayarı açmayın. Eğer önemli bir toplantı varsa başka bir güne veya öğleden sonraya ötelemeye çalışın. Çünkü ilk gün gerçekten sadece size ait olan kaliteli bir zamana ihtiyacınız olacak. Önceliğiniz birikmiş maillerinize bakmak, öncelikleri konuları belirlemek ve geri kaldığınız konularda bilgi desteği almak olmalı.

4- E-posta kutunuzu temizlerken dikkat edin: Yüzlerce mail içinde boğuşurken önce hepsine bir göz gezdirmenizi, sizce önemli olanlara bakmanızı tavsiye ediyoruz. Acil kodlu, bayraklı e-postaları okurken hemen cevap vermemeye dikkat edin. Önce mutlaka tüm ilgili mailleri okuyun, mail kutunuzu tamamen okuduktan sonra acil olanları cevaplamaya başlayın. Aksi takdirde adapte olma sorununuzun yanına istenmeyen başka sorunlar da ekleyebilirsiniz.

5- Hobilerinize ve sosyal ilişkilerinize önem verin: Birçok kişi tatil bitimiyle birlikte hobilerine ve sosyal ilişkilerine ara verir ve iş zamanı sadece iş yapılması gerektiği konusunda hemfikirdir. Fakat doğru olan bu değildir. Yani tatilin bitmesi, eve kapanmak ve sadece iş yapmak anlamına gelmiyor. Tatil bitimini bu şekilde algılamak adaptasyon sürecini zorlaştıracaktır.

+ There are no comments

Add yours