Ofiste Sonbahar


Yaz aylarının güneşli ve vücuda enerji veren havasının ardından gelen kışa geçiş mevsimi sonbahar vücudumuzda kırgınlık, uykuya doyamamak ve kronik bir yorgunluk yaratıyor.

Özellikle hafta başında yaşanan Pazartesi sendromu sonbaharda daha da bir çekilmez hale geliyor. Bunu hepimiz yaşıyoruz.

İşe gitmek istemiyor, yataktan çıkmak istemiyor, ofiste ise gün bitene kadar kendimizi yorgun ve halsiz hissediyoruz. Ancak sonbahar yorgunluğunu atmanın, sarı sonbaharı çekilir hale getirmenin yolları var.
Ofis masasına fındık ve ceviz koymak ve en az 8-10 fındık ile 2 ceviz tüketmek iyi gelebiliyor.

Beslenme uzmanlarına göre; düzenli olarak ceviz ve fındık tüketmek zihinsel performans açısından oldukça faydalı.

Ofiste öğle yemeklerinde abur cubur aramaktansa haftada en az iki kez balık yemeyi tercih etmek gerekiyor. Özellikle sonbahar aylarında yoğun çalışanlarda zihinsel performansı desteklemek amacıyla haftada en az iki kez düzenli olarak tüketilmesi gerektiği söyleniyor.

Ofis ortamının vazgeçilmezi kahve de sonbahar yorgunluğunu alan sihirli bir içecek. Günde 2 fincan kahve konsantrasyonu yükseltiyor. Performansın arttırılmasındaki ana kural konsantrasyon gücünün yükseltilmesi olduğu için kafein, bilinen en iyi performans arttırıcılardan biri.

Ofise kahvaltı yapmadan gitmemek de çok önemli. Güne dinç, sağlıklı ve enerjik başlamanın yolu kahvaltı yapmaktan geçiyor. Araştırmalar, kahvaltı yapmayan kişilerin öğrenme yeteneklerinde azalma, belleklerinde zayıflama, günlük işler ve performanslarında düşme ve çevreye karşı ilgide azalma görüldüğünü işaret ediyor.

Ve elbette bol bol su. Günde en az 8-10 bardak su içmemek susuzluk sebebi. Susuzluk ise;

konsantrasyon bozukluğuna, dikkatin dağılmasına ve yorgunluğa neden oluyor.

Ve her sabah ofiste küçük egzersizler yapmak. Uzmanlara göre; bu küçük egzersizler beyinde kan akımını hızlandırarak zihinsel fonksiyonları güçlendiriyor.  Bu sırada artan serotonin hormonu sayesinde psikolojik olarak da kendimizi daha iyi hissederiz.

Sonbaharı güçlü ve dinamik geçirmek, kışa bomba gibi girmek dileğiyle….

+ There are no comments

Add yours