İş stresiyle başa çıkmak için yiyeceklerin gücünden faydalanın…


Doğduk, büyüdük, okula gittik, mezun olduk, işe girdik… Gelecek planları yapmaya başladığımız, hayallerimizi iyice şekillendirdiğimiz hayatımızın en güzel döneminde daha önce hiç bilmediğimiz yeni bir kavramla karşılaştık. “İş stresi”…

 

Günümüz dünyasının iş hayatı zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz yer olmakla birlikte strese en çok maruz kaldığımız yerlerden de biri. İş yetiştirme telaşı, her zaman bir adım daha ileriye gitmek için verilen uğraşlar derken koca bir stres topunun içinde buluyoruz kendimizi.

 

Dijitalleşen dünya, gelişen İK derken iş stresini minimuma indirmek için her geçen gün birçok yenilik ortaya çıkıyor. Daha fazla sosyalleşen ofisler, daha esnek çalışma saatleri ve dijital iş yerleri gibi. Daha çok spor yapmak, tatilleri zamanında ve iyi değerlendirmek, yediklerimize dikkat etmek de bunların içinde sayılabilir.

 

Bugünkü yazımızda ofiste masa başında atıştırdıklarımızın, yediğimiz yiyeceklerin de stresi azaltmak konusunda bize yardımcı olabileceğine değinmek istedik. İşte uzmanlardan alıp derlediğimiz birkaç sağlıklı masa başı atıştırmalığı…

 

Meyveli Yulaf: İlk bakışta alışkın olmadığınız bir tat gibi görünse de B vitamini kaynağı olan yulaf hem başka yiyeceklerle birleştirerek birbirinden pratik ve farklı lezzetler yaratmamızı sağlıyor hem de B vitamininin ona verdiği gücü kullanarak iş yoğunluğu arasında stresimizi kenara atmamıza yardımcı oluyor.

 

Avokado: İçerdiği potasyum sayesinde kan basıncını düşüren bu meyve, iş yerinde yaşadığımız stres nöbetleri arasında bize nefes aldıracak en yakın dostlarımızdan biri olabilir.

 

Badem: İçerdiği B2 ve E vitaminleri sayesinde aşılmaz denen ofis krizlerini aşmamıza yardımcı oluyor.

 

Greyfurt suyu: Özellikle kış aylarında alınan bol C vitamini stres seviyesini düşürmeye destek oluyor.

 

Kuru Kayısı: İçerdiği B grubu vitaminler sayesinde stresi önlüyor, ofiste keyifle çalışmamızı sağlıyor.

 

Ton Balıklı Salata: Günün yoğun temposunda magnezyum, potasyum ve B vitamini bakımından zengin olan balığı tüketerek iş yerinde pozitif kalabiliriz! Hazırlaması kolay ve hafif bir öğle yemeği olarak ton balıklı salata tercih edilebilir.

 

Papatya Çayı: Bir bardak papatya çayı kış aylarında ofiste hem içimizi ısıtacak hem de antidepresan etkisiyle stresimizi azaltarak rahatlatacaktır.

 

Bitter Çikolata: Çikolata salgıladığı endorfin hormonuyla keyfimizi yerine getirirken stresimizi alacaktır. Yalnız sağlıklı bir seçim olması için bitter çikolata seçmeye özen gösterin. Porsiyon miktarına dikkat etmeyi de unutmayın!

 

Yoğurtlu Meyve Salatası: İyi bir sindirim sistemine sahip olan bireyler daha az stres yaşayan bireylerdir. Yoğurdun sindirime katkısını meyvelerin gücü ile birleştirerek yaz ayları için hem ferahlatıcı hem de rahatlatıcı bir tercih olarak değerlendirebilirsiniz.

 

Yaban Mersini: Bir şey hazırlayacak zamanı olmayanlar için bir avuç yaban mersini de iş yerinde huzur sağlayacaktır. A, B1, B2 ve K vitaminleri bakımından zengin olan yaban mersini stresi azaltmaya da yardımcı olur.

+ There are no comments

Add yours