Yeni Trend: Esnek Çalışma


Esnek çalışma şekli, tüm ekonomilerde dalga etkisi yaratarak işletmelere tasarruf ettirecek, masrafları azaltacak ve üretkenliği artıracak. Bu çalışma şekli ile ABD’de yıllık 4,5 trilyon $ değerinde bir ekonomik büyüme bekleniyor. Çin’in ise, %193 artışla en yüksek gayrisafi katma değeri görebileceği söyleniyor. Esnek çalışmanın yaygınlaşması, 2030’a dek insanlara ev ve iş arasındaki yolculuklarda harcadıkları 3,53 milyar saatlik süreyi geri kazandırarak bireyler için de fayda sağlayacak.

Regus tarafından yetkilendirilen ve bağımsız ekonomistler tarafından yürütülen analizde, esnek çalışmanın hem günümüzdeki durumunu hem de 2030’a kadar karşılaşılacak gelişmeleri araştırmak için 16 temel ülke incelendi.

Regus’un araştırmasına göre; en gelişmiş ekonomilerde 2030’a dek tüm istihdamın %8’i ila %13’ü esnek çalışma alanlarında yürütülecek. Esnek çalışmanın daha da yaygınlaşmasıyla işletmeler tasarruf edecek, işletme masrafları azalacak ve üretkenlik artacak. Bu da ana faaliyet alanlarından tedarik zincirlerine kadar ekonomide dalga etkisi yaratacak.

Belirgin faydaları arasında hem işletme hem de bireylerin üretkenliğinde artış, esnek çalışma alanları kullanan şirketler için ofis alanı masraflarında azalma ve işe gidip gelirken harcanan süreden milyonlarca saat tasarruf etme imkânı yer alıyor.

Araştırma, esnek çalışmanın yalnızca ekonomilere değil, bireylere de katkısı olduğunu tespit etmiş. Uzaktan çalışanların, onlarla aynı sektörde fakat geleneksel çalışma alanlarında çalışmakta olanlara kıyasla işlerini sevdiklerini söyleme olasılığının neredeyse iki katı kadar olduğu görülüyor.

Bunda bireylerin uzaktan ve esnek çalışma ile kazanacakları zamanın çok büyük etkisi olduğu söylenebilir. Esnek çalışmanın günümüzdekinden daha büyük bir hızla artma olasılığını ortaya koyan bir senaryo üzerine kurulu hızlandırılmış büyüme modeline göre, uzaktan çalışma ile ev ve iş arasındaki yolculukların azaltılması 2030’a dek 3,53 milyar saat kazandırabilecek. Bu süre, her sene 2,01 milyon kişi tarafından işte geçirilen süreye denk geliyor.

Regus araştırmasında Avustralya, Avusturya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Singapur, İsviçre, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 16 ülkede esnek çalışmanın sosyo-ekonomik etkileri incelendi. Araştırmanın bulgularına göre:

 

– Esnek çalışma, 2030’a dek 16 ülkenin ekonomisine 10,04 trilyon $ katkı sağlayacak. Bu miktar, Japonya ve Almanya’nın günümüzdeki gayrisafi yurt içi hasılalarının toplamından bile yüksek.

– 2030’a dek ABD esnek çalışmadan yıllık 4,5 trilyon $ kadar bir ekonomik kazanç sağlayabilir. Bu miktar, ABD’nin günümüzdeki GSYİH’sinden %20 daha fazla ve Almanya’nın toplam güncel GSYİH’sinin üzerinde.

– Çin’de esnek çalışan insanların oranı nispeten düşük olacak ancak 2017’ye kıyasla 2030 yılında %193 oranında ekonomik kazanç ile şimdiye kadarki en büyük kazancını elde edecek. Bu miktar toplamda 1,4 trilyon $’lık devasa bir büyümeye denk gelebilir.

– Esnek çalışma 2030’a dek 16 ekonomide 3,5 milyar saatlik yolculuk süresini ortadan kaldırabilir.

– ABD’de daha fazla kişi esnek çalıştığı takdirde neredeyse 960 milyon saat kazanılabilir. Bu da ABD’de çalışan her kişi için neredeyse bir tam günlük ek izne denk geliyor.

– Çin, esnek çalışma ile geri kazanılacak 1,4 milyar yolculuk saati ile zaman bakımından en büyük potansiyel kazanımı sağlıyor.

Knowizz de, esnek çalışma şekline uygun olarak yapılandırmış yeni nesil bir iş yeri platformu. Çünkü Knowizz, iş süreçlerini ve aranan bilgiye hızla ulaşılmasını sağladığı için, zaman ve enerji kaybını önlüyor. Ve bilgiye istenildiği zaman istenilen yerden ulaşılabiliyor. Mobil cihaz erişimine uyumlu bir platform olduğu için, sadece merkezdeki çalışanlar değil, Türkiye’nin hatta dünyanın neresinde olursa olsun her çalışan sürece anlık destek sağlayabiliyor. Kullanıcı dostu kişiselleştirilebilir arayüzler ve her türlü cihazdan erişim, çalışanların ihtiyaç duydukları zaman ve konumdan bağımsız olarak işyerine ulaşıp, aradıkları bilgiye anında erişmelerini sağlıyor. İş yerinden uzak çalışanların platform sayesinde her gün %30, her hafta %70, her ay %100 oranında iş yerine eriştikleri görüldü.

Esnek ama verimli çalışma için Knowizz’i seçin.

+ There are no comments

Add yours