Siz En Çok Hangi Emojiyi Kullanıyorsunuz?


Muhteşem bir hızla ilerleyen teknoloji çağındayız. İnternet kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte tüm sosyal medya uygulamaları da gündemimizden eksik olmuyor. Özellikle günlük yazışmalarda kullandığımız emojiler, gerek duygularımızı gerekse kendimizi anlatırken en çok başvurduğumuz ifadeler arasında yerini alıyor.

Peki en çok hangi emojiler kullanılıyor? Paris merkezli uygulama olan Happn, dünya genelinde emoji kullanmayı en çok seven ülkeleri araştırdı. Araştırma verilerine göre, sosyal medyada kendinden bahsederken emoji kullanmayı en çok seven ülke Hindistan olurken, Hindistan’ı sırasıyla; Danimarka, Norveç, Şili ve Brezilya takip ediyor. Türkiye ise emoji kullanımında 14. sırada yer alıyor.

Happn kullanıcıları üzerinden yapılan araştırmanın en ilginç konu başlıklarından biri de sosyal medya kullanıcılarının kendilerini tanımlamak için en çok hangi emojiyi kullandıkları. Sonuçlara göre kullanıcıların kendilerini profillerinde tanımlamak için en sık kullandığı emoji “kalp”. Kalp emojisini, tamam anlamında kullanılan el işareti takip ederken, üçüncü sıraya göz kırpan gülen yüzün yerleştiği görüldü. Uygulamada en çok emoji kullananlar cinsiyet bakımından incelendiğinde ise erkeklerin (%64,30) kadınlara (%35,7) göre kendilerini tanıtırken daha çok emoji kullandığı anlaşıldı.

Knowizz’in En Popüler Emojileri

İçeriğinde teşekkür modülü, fikir küpü, mini anketler, sosyal paylaşım ağları, çekiliş, mood bar ve blog yer alan dijital işyeri platformu Knowizz‘in yaptığı kullanıcı araştırmasına göre, çalışanların en keyifli bulduğu bölüm “Mood Bar”. Mood Bar, Knowizz kullanıcısı tarafından her ilk açıldığında o günkü modunu emojiler ile tanımlamasını istiyor. Bu emojiler kurumlar tarafından seçilebiliyor. Kurumların en çok sorguladıkları duygu durumları; mutlu, mutsuz, düşünceli, heyecanlı ve stresli. Bu duygu durumlarını belirtmek için de gülen yüz, düşünen, ağlayan, şaşkın ve kızgın emojleri kullanılıyor. Ağlayan yüz emojisini seçtiğinizi gören iş arkadaşlarınız hemen sizin kapınızı çalıyor. Bu ve benzeri Knowizz uygulamaları sayesinde, Knowizz kullanılan işyerlerinde şirket içi iletişimin % 44 oranda arttığı görülüyor.

+ There are no comments

Add yours