Twitter’da neler Oluyor?


Twitter’da neler Oluyor?

Tweet karakter limitinin 140’dan 280’e çıkmasının üzerinden bir yıl geçti. Bu değişikliği yapıldı çünkü dünyanın dört bir yanından herkesin kendisini bir Tweet ile kolayca ifade etmesi amaçlandı. Dijital hayatın gereksinimlerine ve kullanım alışkanlıklarına göre revize edilen karakter sınırından sonra birçok değişiklik de beraberinde geldi. İşte ilginç tespitler:

  • Daha fazla ‘Lütfen’ ve ‘Teşekkürler’: Sınırın iki katına çıkmasından bu yana ‘lütfen’ (%+54) ve ‘teşekkürler’ (%+22) kelimelerinin kullanımında artış oldu.
  • Kısaltma kullanımı azaldı: Kelimeleri düzgün bir şekilde yazmaktan nefret ediyorsanız örneğin merhaba yerine mrb gibi kısaltmalar yapıyorsanız, geçen seneye sıkışıp kalmış olabilirsiniz. ‘Gr8’ (%-36), ‘b4’ (%-13) ve ‘sry’ (%-5) gibi kısaltmalarda ‘great’ (%+32), ‘before’ (%+70), ve ‘sorry’ (%+31) gibi kelimeler lehine düşüş görülüyor.
  • Tweet atmak daha kolay ve Twitter hala kısa ve öz: Tweetler genel olarak az ve öz olmaya devam ediyor. 140 karakter sınırı varken 34 olan karakter sayısı, 280 karakter sınırıyla birlikte 33 oldu. Geçmişte Tweetlerin %9’unun 140 karakter sınırına ulaştığı oluyordu. Bu durum düşünceleri sınırlara uygun şekilde bir Tweete sığdırmanın zorluğunu yansıtıyordu. Genişletilmiş 280 karakter sayısıyla birlikte, İngilizce Tweetlerin sadece yaklaşık %1’i 280 karakter sınırına ulaştı; gönderilen Tweetlerin %12’si 140 karakterden ve %5’i 190 karakterden fazla. Küresel olarak, tüm Tweetlerin %6’sı 140 karakterin, %3’ünün ise 190 karakter üzerinde. Düşünceleri Tweet’lere sığdırmak için daha az çaba gerekirken kısa Tweetler hala çok tercih ediliyor !
  • Daha fazla soru ve sohbet: Soru işaretli (?) Tweet sayısı %30 artarken, Tweetler daha fazla cevap alıyor.

Dijital alanda kullanım alışkanlıkları sosyal medyada bu değişimleri zorunlu kılarken; Knowizz’in “Kurumsal Sosyal Ağ” modülü de; çalışanlara “Kurumsal Twitter” deneyimi yaşatmayı hedefliyor. Böylece Knowizz kullanıcıları; şirket portallerinde gezinirken kendilerini Twitter’da hissediyor.

+ There are no comments

Add yours